Telenor koster i median 419 kr./md. ved 1000 Mbit/s, og det første år lander på 5.028 kr. med oprettelse regnet med. Målt i Telenors eget system på 77 adresser i 24 postnumre den 20. september 2026. Det er nr. 5 af 5 målte udbydere ved 1000 Mbit/s, regnet på det første år.
Se om Telenor kan levere hos dig, og hvad det koster
Ingen tilmelding · Samme pris som hos udbyderen · 5 udbydere tjekkes live
Telenor priser pr. hastighedstrin
Telenor solgte fibernet på 77 af de 148 adresser i vores panel. Ved 1000 Mbit/s er medianprisen 419 kr./md. for det første år med oprettelse fordelt ud — uden nogen tidsbegrænset intropris.
Telenor sælger fiber på andres net og oplyser netejeren i sit eget svar. Det gør Telenor til det andet vidne på, hvilket fibernet der faktisk ligger i vejen.
Hvert trin er et interval, ikke et produktnavn. Kolonnen "målt hastighed" viser, hvad Telenor faktisk leverede på de adresser vi spurgte, og prisen pr. Mbit er regnet ud fra den — ikke fra trinnets navn. Se hele markedet pr. trin under 1000 Mbit fibernet priser.
Målte priser pr. hastighedstrin
Trin
Målt hastighed
Pr. måned
Normalpris
Første år
Pr. Mbit
over 500 Mbit/s
1000 Mbit/s
419 kr./md.
419 kr./md.
5.028 kr.
41,9 øre
Hvor ofte er Telenor billigst?
Ikke på en eneste af de 77 adresser, hvor Telenor solgte 1000 Mbit/s, var Telenor den billigste af de udbydere, der kunne levere. Det betyder ikke, at Telenor er dyr overalt — men at der næsten altid var en billigere udbyder på samme kabel. Hvem der vandt oftest på tværs af markedet står i billigste fibernet.
Telenor mod markedet
Markedets median for 1000 Mbit/s er 277 kr./md. for det første år. Telenor ligger 142 kr./md. over den. Det siger noget om markedet, men ikke om din adresse: hvilke udbydere der kan levere hos dig, afgør hvad du reelt kan vælge imellem. Diagrammet viser, hvad hver målt udbyder koster over det første år, kampagne og oprettelse regnet med.
Kampagnemåneder + oprettelse
Måneder til normalpris
Hiper3.408 kr.
Norlys3.828 kr.
Bornfiber4.428 kr.
Ewii5.028 kr.
Telenor5.028 kr.
Udbyder
Produkt
Kampagnepris
Kampagnemåneder
Normalpris
Oprettelse
I alt 12 mdr.
Adresser
Hiper
Bredbånd via fiber 1000/1000
269 kr./md.
6
299 kr./md.
0 kr.
3.408 kr.
78
Norlys
Internet 1000 basis
269 kr./md.
6
369 kr./md.
0 kr.
3.828 kr.
78
Bornfiber
BornFiber 1000/1000 Mbit
369 kr./md.
0
369 kr./md.
0 kr.
4.428 kr.
21
Ewii
Fiber 1000
419 kr./md.
0
419 kr./md.
0 kr.
5.028 kr.
69
Telenor
Fiber Internet 1000 Mbit
419 kr./md.
0
419 kr./md.
0 kr.
5.028 kr.
77
Samlet pris over 12 måneder for 1000 Mbit/s: mørk del = kampagnemåneder inkl. oprettelse (en udbyder uden kampagne står på normalpris hele vejen), lys del = måneder til normalpris. Hver søjle er ét reelt produkts vilkår, ikke et gennemsnit af flere. Målt 20. september 2026 hos udbydernes egne systemer.
Telenor på samme net som andre
På Norlys (tidligere Stofa, Eniig og SE)-nettet målte vi Telenor på 46 adresser til 419 kr./md. i median, mod Hiper 199 kr./md. på de samme kabler. Forskellen mellem dyreste og billigste sælger var 160 kr./md. i median.
På Ewii-nettet målte vi Telenor på 31 adresser til 439 kr./md. i median, mod Hiper 394 kr./md. på de samme kabler. Forskellen mellem dyreste og billigste sælger var 25 kr./md. i median.
Samme fiber, forskellig pris — det er grunden til, at vi måler pr. adresse. Se hvem der ejer og hvem der lejer sig ind under alle fibernet udbydere og priser.
Kampagne hos Telenor: pris nu og pris bagefter
Telenor oplyste ingen dateret kampagne på de adresser vi målte — én pris fra første måned på 419 kr./md. hele året. Det gør prisen let at regne på, men ikke nødvendigvis lav; se fibernet tilbud for de kampagner, der kører hos andre.
Første år, to og tre år hos Telenor
Totalerne er regnet på ét reelt tilbud — det medianprissatte ved 1000 Mbit/s — med dets egne vilkår. Alt ud over tolv måneder er regnet forudsat, at dagens normalpris holder; det er en antagelse, ikke en måling.
Samlet pris over 12, 24 og 36 måneder ved 1000 Mbit/s
Udbyder
Første år
2 år
3 år
HiperBredbånd via fiber 1000/1000
3.408 kr.
6.996 kr.
10.584 kr.
NorlysInternet 1000 basis
3.828 kr.
8.256 kr.
12.684 kr.
BornfiberBornFiber 1000/1000 Mbit
4.428 kr.
8.856 kr.
13.284 kr.
EwiiFiber 1000
5.028 kr.
10.056 kr.
15.084 kr.
TelenorFiber Internet 1000 Mbit
5.028 kr.
10.056 kr.
15.084 kr.
Oprettelse og et eventuelt teknikerbesøg er regnet med. Tallene for 2 og 3 år er beregnede, forudsat at udbyderens normalpris holder — ingen udbyder garanterer den.
Oprettelse er regnet med i prisen for første år overalt på denne side. Hvad gebyrerne koster hos alle udbydere står under oprettelse af fibernet, og hvem der binder dig under fibernet uden binding.
Hvilke net sælger Telenor på?
Åbne fibernet. Ifølge netejernes og Telenors egne oplysninger sælger Telenor blandt andre på TDC Net (Hele landet), Norlys (tidligere Stofa, Eniig og SE) (Jylland, Fyn og dele af Sjælland), Ewii (Trekantområdet). Om et af de net ligger i din vej, afgør adresseopslaget.
Sådan er Telenors priser målt — og sådan tjener vi penge
Vi spørger Telenors eget system med rigtige adresser fra et fast panel på 77 adresser i 20 postnumre og gemmer svaret. Der er ingen priser skrevet ind i hånden på denne side. Læs mere om hvordan vi måler.
Stifter af Mondo Media ApS og manden bag målingerne: han vedligeholder adressepanelet, kører målingerne og læser tallene igennem, før de bliver publiceret.
Priserne hentes automatisk fra udbydernes egne systemer på et fast panel af rigtige adresser. Tekst og vurderinger er skrevet og godkendt af Mathias Clausen. Se hvordan vi måler.
Spørgsmål om Telenor priser
Hvad koster Telenor fibernet?
Ved 1000 Mbit/s er medianprisen 419 kr./md., og det første år koster 5.028 kr. med oprettelse regnet med. Målt på 77 adresser i 24 postnumre den 20. september 2026.
Hvor ofte er Telenor billigst?
Ikke på en eneste af de 77 adresser, hvor Telenor solgte 1000 Mbit/s, var Telenor den billigste. Det betyder ikke, at Telenor er dyr overalt, men at der næsten altid var en billigere udbyder på samme adresse.
Kører Telenor kampagner?
Ikke på de adresser vi målte. Telenor oplyste den samme pris hele vejen, 419 kr./md., uden en tidsbegrænset intropris. Det gør prisen lettere at regne på, men ikke nødvendigvis lavere.
Er Telenor dyr eller billig?
Telenor ligger 142 kr./md. over markedets median på 277 kr./md. for dette trin. Til gengæld betyder det ikke, at du kan få medianprisen — det afhænger af, hvilke udbydere der kan levere på din adresse.
Kan jeg få Telenor på min adresse?
Telenor ejer ikke selv fibernet, men sælger på andres. Derfor afhænger det af, hvilket net der ligger i din vej — indtast din adresse, så spørger vi direkte.
Har Telenor binding og oprettelsesgebyr?
6 måneders binding på de tilbud vi målte. Ingen oprettelse. Om router er inkluderet varierede. Oprettelse er altid regnet med i prisen for første år her.
Klar til at se, hvad fibernet koster hos dig?
Indtast din adresse – vi spørger udbydernes egne systemer og viser prisen for hele det første år. 11 udbydere i én oversigt, gratis og uden tilmelding.